Krakowska Karta Miejska

Czym jest Krakowska Karta Miejska?

Krakowska Karta Miejska jest nośnikiem biletów okresowych Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Na karcie można zapisać bilet okresowy (na dowolną ilość miesięcy, dowolny numer linii, począwszy od dowolnego dnia miesiąca).
Krakowska Karta Miejska ważna jest wraz z legitymacją dołączaną do biletów okresowych MPK SA w Krakowie.


Gdzie mogę kupić Krakowską Kartę Miejską?


Pierwszą kartę pobiera się w Punkcie Sprzedaży Biletów Okresowych (za darmo, przy zakupie pierwszego biletu na tej karcie).

Kolejnych doładowań można dokonywać samodzielnie w automacie lub w Punkcie Sprzedaży Biletów Okresowych.

Uwaga! W automacie nie można nabyć prawa do ulgi. Oznacza to, że jeżeli np. osoba skończyła szkołę średnią i została studentem to musi udać się do PSBO, okazać dokument uprawniający do nowej ulgi (w tym przypadku ważną legitymację studencką) i zakodować na karcie bilet studencki. Następne bilety może kupować już w automacie aż do momentu wygaśnięcia prawa do ulgi lub nabycia praw do innej ulgi.

Jak sprawdzić, czy moja Karta jest nadal ważna?

Przez kontrolerów

Data ważności biletu oraz numer linii nie są nadrukowane na powierzchni KKM. W związku z tym wyposażyliśmy kontrolerów w specjalne urządzenia do kontroli ważności biletów zapisanych na KKM. Urządzenia przypominają terminale płatnicze, jakie możemy oglądać np. w sklepach. Po przyłożeniu karty do czytnika wyświetlają się zapisane na niej dane dotyczące biletu.

W automatach mobilnych

Ważność karty można sprawdzić w automatach znajdujących się w tramwajach i autobusach. Po wybraniu opcji "INFORMACJE" oraz "KRAKOWSKA KARTA MIEJSKA" i przyłożeniu karty do czytnika KKM na około trzy sekundy, urządzenie wyświetli informację o posiadanych na karcie biletach okresowych.

W automatach stacjonarnych

Po wybraniu opcji "Bilet okresowy na KKM" i włożeniu karty do czytnika, urządzenie wyświetli Państwu informację o posiadanych na karcie biletach okresowych.

W kasownikach

W tym przypadku uzyskujemy jedynie informacje, czy bilet jest ważny czy nieważny. Należy pamiętać, że w kasowniku brana jest pod uwagę jedynie data początku ważności i data końca ważności biletu, nie jest natomiast sprawdzana linia na jaką obowiązuje dany bilet.

Żródło cytowanych informacji: MPK KRAKÓW

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau