Komunikacja miejska- bilety

Wielu turystów przyjeżdżając do Krakowa chce odpocząć od korków i ulicznego ścisku. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest komunikacja miejska, która w Grodzie Kraka działa sprawnie i oferuje wiele połączeń autobusowych oraz tramwajowych. Warto zatem wiedzieć, jaki kupić bilet, bo przecież w każdym mieście obowiązują różne zasady.

Po pierwsze zanim kupisz bilet zastanów się:

 • jak długa będzie podróż?

 • czy będą towarzyszyć Ci inne osoby?

 • czy jesteś uprawniony do skorzystania z ulgi?

 • czy planujesz przesiadki?

W Krakowie wydzielone zostały dwie strefy: miejska (granice miasta Krakowa) i pozamiejska (Aglomeracja Krakowska). Trzeba o tym pamiętać kupując bilety, gdyż w zależności od strefy ich cena się różni.

 

Rodzaje biletów:

 

Bilety jednoprzejazdowe

a) ważne w strefie miejskiej ( w granicach miasta Krakowa )

bilet normalny 2,50 zł.

bilet ulgowy gminny 1,35 zł.

bilet ulgowy ustawowy 1,25 zł.

b) ważne w strefie miejskiej lub w dwóch strefach miejskiej i pozamiejskiej ( Aglomeracja Krakowska )

bilet normalny 3,00 zł.

bilet ulgowy gminny 1,70 zł.

bilet ulgowy ustawowy 1,50 zł.

Bilety wieloprzejazdowe

Zarówno w strefie miejskiej, jak i pozamiejskiej można nabyć bilety ważne od chwili skasowania przez:

 • 15 minut

 • 60 minut

 • 90 minut

 • 24 godziny

 • 48 godzin

 • 72 godziny

 • 7 dni

Szczegółowy cennik dostępny na stronie MPK: http://www.mpk.krakow.pl/pl/bilety2/rodzaje-biletow/bilety-wieloprzejazdowe/

Bilety okresowe

Bilet ikresowy imienny normalny

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy w ciągu miesiąca korzystają z przejazdów komunikacją miejską więcej niż 30 razy. Abonament może być na różne okresy od miesiąca aż do roku.

Wszystkie rodzaje biletów okresowych imiennych i na okaziciela zapisywane są wyłącznie na nośnikach elektronicznych, którymi są:

- Krakowska Karta Miejska
- elektroniczna legitymacja studencka

Bilet okresowy na okaziciela

Masz dość zbierania skasowanych biletów od pracowników i ich rozliczania? Skorzystaj z bardzo wygodnej formy - biletów abonamentowych na okaziciela ważnych na wszystkie linie - może go używać kilka osób na zmianę. Bilety na okaziciela są ważne również w komunikacji nocnej, we wszystkie dni w miesiącu w granicach miasta lub w granicach miasta i poza jego granicami ( bilet aglomeracyjny ).

Bilet okresowy ulgowy miejski

Jeżeli tylko przysługuje Ci ulga miejska a systematycznie korzystasz z komunikacji miejskiej kup bilet okresowy ulgowy. Możesz wybrać odpowiednią ofertę na dowolną ilość miesięcy oraz na jedną, dwie linie lub całą sieć komunikacyjną. Bilet może obowiązywać od poniedziałku do piątku, a także w weekendy. Wszystkie bilety okresowe ulgowe ważne na wszystkie linie uprawniają do przejazdu w komunikacji nocnej.

Imienne bilety okresowe aglomeracyjne (normalne i ulgowe)

Systematycznie, w mieście i w strefie podróżujesz jedną linią autobusową? Do pracy, do szkoły i do domu? Od poniedziałku do piątku, a może w sobotę i w niedzielę także? Wybierz odpowiedni dla siebie aglomeracyjny bilet okresowy. A dla uprawnionych może być tańszy - imienny bilet ulgowy na 1 linię aglomeracyjną lub na wszystkie linie aglomeracji krakowskiej.

 

ULGI

Z ulg ustawowych w komunikacji miejskiej przyznawanych na mocy ustawy korzystają wyłącznie studenci i kombatanci Pozostałe osoby dotychczas korzystające z biletów ulgowych uprawnione są do przejazdów na podstawie biletów ulgowych gminnych.

Szczegóły:

http://www.mpk.krakow.pl/pl/bilety2/uprawnienia/

 

Wszystkim studentom polecamy szczególnie Krakowską Kartę Miejską!

 

Źródło: http://www.mpk.krakow.pl/pl/ (wykorzystanie i publikacja materiałów za zgodą rzecznika prasowego MPK)

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau