Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to jedyna pozostałość po dawnej siedzibie władz miejskich. Stanowi obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Już na wejściu do Wieży Ratuszowej witają nas dwie kamienne rzeźby potężnych lwów, które przypominają średniowieczną świetność i dostojność tego miejsca. Sala parterowa to dawny skarbiec mieniący się złotem i srebrem, a przede wszystkim przechowujący insygnia władzy rajców. Dzisiaj obok punktu informacji turystycznej, można podziwiać w niej zestaw znaków kamieniarskich zwanych gmerkami, pochodzący z 1444 r. Na pierwszym piętrze na turystów czeka z kolei przepiękne gotyckie wnętrze ze sklepieniem żebrowo- krzyżowym i pozostałościami  złoceń. Odbywają się tutaj wystawy czasowe, ale w przyszłości planowana jest stała ekspozycja prezentująca dzieje i życie samorządu krakowskiego. Drugie piętro nie jest udostępnione zwiedzającym, ale zdecydowania wynagradza to ekspozycja archiwalnych fotografii autorstwa Ignacego Kriegera, Henryka Hermanowicza i Stanisława Kolowcy mieszcząca się na trzecim pietrze. Fotografie prezentują krakowski Rynek w początkach minionego stulecia. Ponadto znajduje się tutaj również olbrzymie zdjęcie zatytułowane Portret Własny Krakowian Początku Trzeciego Tysiąclecia, wykonane w 2001 roku przez Ryszarda Horowitza.

Od niedawna można również wejść na ostatnią kondygnację Wieży Ratuszowej, skąd rozpościera się niezwykły widok na panoramę całego Krakowa! Tutaj można również zobaczyć stary mechanizm ratuszowego zegara ufundowany przez Izbę Rzemieślniczą.

Z najwyższego punktu warto jeszcze zejść niżej...do dawnych piwnic i lochów... Główne piwnice zajmowała słynna "Piwnica Świdnicka" zwana również "Indiami", gdzie rada miejska na swój dochód sprzedawała piwo i wino. Jej nazwa została przyjęta od wybornego piwa śląskiego, sprowadzanego ze Świdnicy. W późniejszych wiekach na piwnicę spadła zła sława, a Krakowianie zaczęli nazywać ją "piwnicą świńską". Piwnica oddzielona była jedynie murem od lochów więziennych, z którymi sąsiadowała torturia, przeznaczona do przeprowadzania śledztwa za pomocą wyszukanych tortur. Urzędował tu kat miejski, który przy pomocy ceklarzy potrafił wymóc każde zeznanie.

Współcześnie piwnice ratuszowe również mają dwóch gospodarzy. W podziemiach wieży swoją siedzibę ma Scena pod Ratuszem, należąca do Teatru Ludowego oraz kawiarnia.
Udostępnienie tych wnętrz przysporzyło miastu nowego miejsca, pełnego tajemniczości, gdzie spuścizna dziejów i masywność ceglanej konstrukcji tworzą niepowtarzalny nastrój.

Ponadto w Wieży Ratuszowej odbywają się lekcje interaktywne oraz warsztaty plastyczne, które satnowią doskonały dodatek do tradycyjnego zwiedzania dla zorganizowanych grup.

Ceny biletów:
bilet normalny 7 zł
bilet ulgowy 5 zł
bilet zbiorowy, szkolny 4,50 zł
bilet rodzinny 14 zł
oprowadzanie 50 zł od grupy + bilety wstępu
oprowadzanie w języku angielskim: 100 zł od grupy + bilety wstępu

Kontakt:

Rynek Główny 1, 31-001 Kraków
tel. (12) 619-23-18, 619-23-20
e-mail: edukacja@mhk.pl

Informacje opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau