U gościnnych mnichów

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to jedna z głównych atrakcji turystycznych okolic Krakowa. Kto zamierza spędzić urlop w Grodzie Kraka musi koniecznie odwiedzić to miejsce! Tynieccy zakonnicy są niezwykle gościnni, zatem każdy strudzony wędrowiec może liczyć na talerz smakowitości z klasztornej kuchni. A żeby było jeszcze ciekawiej, my zapraszamy na rejs statkiem do Opactwa, który ukaże przed Wami czar królowej polskich rzek- Wisły.

Według znanego kronikarza Jana Długosza, Opactwo miało zostać ufundowane przez księcia Kazimierza Odnowiciela w 1044 roku. Jak głosi słynna legenda klunicka, książe Kazimierz miał przynależeć do jednego z najbardziej wpływowych zakonów reguły Św. Benedyktyna- Opactwa w Cluny, które powstało około roku 910. Książe nie zwykł jednak do klasztornej skromności i za papieską dyspensą opuścił zakon. Do Polski sprowadził za sobą swoich braci- 12 mnichów, można by rzec "założycieli" dzisiejszego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu... i tak rozpoczęła się tyniecka historia.

Dzisiaj Tyniec jest najstarszym klasztorem w Polsce, ale upływ czasu widać tutaj tylko po zabytkowych murach i wnętrzach świątyni. Zakonnicy prężnie działają. Prowadzą Wydawnictwo, restaurację, a nawet całą sieć sklepów z "produktami benedyktyńskimi", łącznie ze sklepem internetowym :) W benedyktyńskiej restauracji można posmakować nietypowych potraw, o tajemniczych nazwach: Przysmak Juniorystów, Sałatka w porze Nony, czy polewka infimierska. Ale Tyniec słynie również z licznych imprez kulturalnych. Podczas "Benedyktyńskiego Lata Muzycznego" w klasztorze co weekend odbywają się koncerty w wykonaniu muzyków z całego świata (w najbliższym czasie, tj. 7 sierpnia zagra Sergio Militello z Włoch). Niezwykłą popularnością cieszą się również Dni Benedyktyńskie- ostatniej V edycji, która odbyła się w czerwcu, towarzyszyły liczne wykłady o historii i tradycji Zakonu, koncerty oraz wystąpienia chórów sakralnych, a także gra plenerowa.

Rejs statkiem do Tyńca to świetny pomysł, zwłaszcza, że mijane po drodze zabytki (Klasztor Norbertanek, Kościół Św. Małgorzaty, Zamek w Przegorzałach, Srebrna Góra wraz z Opactwem Kamedułów) wprowdzą nas w klimat klasztornego życia. Na miejscu czeka nas godzinne zwiedzanie Starego Klasztoru z przewodnikiem i oczywiście czas wolny na zakupy :)

Wiadomości praktyczne:

Rejs statkiem do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu odbywa się w piątki, soboty i niedziele w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Wycieczka trwa około 4 godzin. Statek wyrusza z przystani na zakolu Wisły na wysokości ulicy Zwierzynieckiej- Jubilat, o godz. 12.00. Cena: 60 zł (dorośli)/ 35 zł (dzieci).

Rezerwacji wycieczki możesz dokonać tutaj.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau