Stara Synagoga

Stara Synagoga to jedno z obowiązkowych miejsc podczas każdej wizyty w Krakowie. To właśnie tutaj otworzono w 1958 roku kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- wystawę gromadzącą eksponaty z kolekcji judaików. Dzięki niej turyści odwiedzający Kazimierz mogą bliżej poznać dawne życie społeczności żydowskich, ich obyczaje, najważniejsze święta oraz związane z nimi tradycje. A trzeba zaznaczyć, że Stara Synagoga jest najstarszą z synagog zachowanych w Polsce. Wzniesiono ją już w XV wieku wzorując się na budownictwie niemieckim oraz czeskim.

Dlaczego warto odwiedzić Starą Synagogę?

Eksponaty w Muzeum prezentowane są w trzech kateoriach tematycznych:

1. Synagoga
2. Święta i obrzędy doroczne 
3. Życie prywatne i rodzinne.

Sala główna

Wystawa w głównej sali modlitewnej jest poświęcona synagodze i najważniejszym świętom religijnego kalendarza żydowskiego
, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach. Ponadto prezentowane są tradycyjne stroje męskie oraz kobiece, przedmioty rzemiosła artystycznego, a także ozodoby, którymi dekoruje się zwoje Tory. Wszystko to po to, by jak najlepiej oddać charakter i klimat żydowskiej obrzędowosci. Można więc zobaczyć m.in. kasetki do przechowywania etrogu przynoszonego do bożnicy podczas Święta Namiotów, chanukowe świeczniki i lampki oliwne, oprawki na Księgę Estery czytaną w czasie święta Purim, porcelanowe i srebrne talerze sederowe i torebki na macę, stanowiące charakterystyczną zastawę stołu w czasie święta Pesach, puszki na wonności i kubki kiduszowe używane w domach żydowskich podczas ceremonii rozpoczęcia i zakończenia Szabatu.

Sala południowa

W dawnej południowej sali kobiet znajduje się wystawa dotycząca życia rodzinnego i prywatnego. Znajdują się tam eksponaty związane z przestrzeganiem tradycyjnych przepisów żywieniowych w domu żydowskim, modlitwą codzienną i cyklem życia jednostki od narodzin po śmierć. Są amulety towarzyszące narodzinom dziecka, nóż obrzezywacza, sceny nauki w domu i w szkółce religijnej, aranżacje i dokumenty odnoszące się do obrzędu ślubnego, życia małżeńskiego i rozwodu. Wystawy dopełniają eksponaty związane ze zwyczajami pogrzebowymi i zachowywaniem pamięci o zmarłych. Wymienione zagadnienia ilustrują obrazy i fotografie. Każdemu z nich towarzyszy także opis, w wyczerpujący sposób objaśniający znaczenie przedstawianej tradycji i eksponowanych zabytków.

Odwiedziny w Starej Synagodze to najlepsza lekcja historii i niewątpliwie ciekawsza alternatywa od czytania długich opisów w przewodnikach. Stąd też Muzeum oferuje bogatą ofertę edukacyjną: warsztaty kaligrafii hebrajskiej, czy warsztaty plastyczne związane tematycznie z zydowskimi świetami. Można również zamówić specjalną lekcję historii, podczas której pracownicy Muzeum w ciekawy i przystępny sposób opiwiedzą o historii i życiu Żydów na ziemiach polskich.

Ceny biletów:
bilet normalny 8 zł
bilet ulgowy 6 zł
bilet zbiorowy, szkolny 4,50 zł
bilet rodzinny 16 zł

Kontakt:

ul. Szeroka 24, 31-053 Kraków
tel. (12) 422-09-62, 431-05-45
fax (12) 431-05-45
e-mail: starasynagoga@mhk.pl

Informacja opracowana i opublikowana za zgodą i dzięki życzliwości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau