Podziemne Muzeum

Pod koniec września 2010 roku na krakowskim Rynku otworzono muzeum: PODZIEMIA RYNKU. O nowym oddziale Muzeum Historycznego rozpisywały się gazety na długo przed inauguracją głównej wystawy "Śladem Europejskiej Tożsamości Krakowa". I nic w tym dziwnego. Podziemne muzeum jest unikatowym zjawiskiem w skali światowej i zdecydowanie odbiega od stereotypowego postrzegania tego typu instytucji. Bo jeśli ktoś spodziewa się szeregu szklanych gablot z eksponatami i towarzyszącymi im długimi, niekiedy nudnym opisami, to mocno się rozczaruje. Podziemna wystawa to prawdziwe widowisko multimedialne! Projekcje 3D, filmy animowane, audiobooki, multimedialne rekonstrukcje, projektory, ekrany dotykowe to tylko niektóre z atarkcji, które mają sprawić, że odbędziemy prawdziwą podróż w czasie. Podróż do średniowiecznego Krakowa!

Wystawa "Śladem Europejskiej Tożsamości Krakowa" nawiązuje do schyłku Średniowiecza, czyli czasów, kiedy Krakowskim Rynkiem przechadzał się Mikołaj Kopernik, a samo miasto było ważnym punktem na mapie europejskich szlaków handlowych. Spacerując podziemnym traktem przeniesiemy sie do czasów, kiedy w Krakowie dominowała drewniana zabudowa,  w morzu której wyróżniała się białe mury blisko 30 romańskich kościołów!

"Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach"

I co najwazniejsze wszystko przedstawione przy pomocy najnowszych technologii! Nie dziwi zatem fakt, że codziennie przed wejściem do Muzeum ustawiają się długie kolejki turystów. Muzeum jest czynne codziennie od 10.00 do 20.00, za wyjątkiem wtorków, kiedy to ostatni turyści muszą zdążyć przed godz. 16.00.

Ceny biletów:
bilet normalny 13 zł
bilet ulgowy 10 zł
bilet grupowy 10 zł
bilet grupowy, szkolny 7 zł
bilet rodzinny 30 zł
usługa przewodnicka 150 zł od grupy
usługa przewodnicka dla szkół 110 zł od grupy

Więcej informacji oraz możliwość rezerwacji biletów online na stronie Muzeum Historycznego.

Kontakt:

Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
tel. (12) 426-50-02 (biuro), (12) 426-50-04 (kasa)
e-mail: rynek@mhk.pl

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau