Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki- miejsce oddalone od centrum, a mimo to często odwiedzane przez turystów. Przez lata stało się już stałym punktem na turystycznej mapie Krakowa. W sezonie bywa, że na jego szczycie brakuje miejsca, a wchodzący ustawiają się w imponującą kolejkę. I nie ma się czemu dziwić, skoro Kopiec Kosciuszki to nie tylko miejsce owiane historią, z którego widać całą panoramę Krakowa. To także wystawy tematyczne, w tym ciesząca się dużą popularnością wystawa figur woskowych przedstawiających wybitnych Polaków.

Kopiec wzniesiono, by uczcić pamięć Tadeusza Kościuszki. Symboliczna mogiła z ojczystej ziemi i głazu narodowego nawiązuje do prehistorycznych i owianych legendą kopców Wandy i Kraka. Na miejsce pomnika wybrano wzgórze bł. Bronisławy, zwane Sikornikiem, położone na Zwierzyńcu. Prace budowlane trwały trzy lata i zakończyły się w 1823 roku. W czasie wznoszenia Mogiły zdeponowano w niej przesłaną w r. 1821 przez księżną Izabelę Czartoryską z Puław, ziemię spod Maciejowic, później też złożono tu ziemię spod Szczekocin i Dubienki. Kopiec Kościuszki ma bogatą historię, o której długo, by pisać...przez lata pełnił funkcję miejsca pamięci narodowej i celu pielgrzymek religijnych, odwiedzali go najwięksi dostojnicy władz państwowych i kościelnych. Niestety w 1997 roku natura nie oszczędziła Kopca. Ulewne powodziowe deszcze na początku lata 1997 r. spowodowały gwałtowną erozję stoków Kopca Kościuszki. Jego odbudowa to trzy lata ciężkiej pracy, dzięki której dzisiaj wciąż możemy odwiedzać to histoyczne miejsce.

Przy Kopcu działają również tematyczne wystawy, z których na szczególną uwagę zasługują dwie:

1. Insurekcja i Tradycje Kościuszkowskie w Krakowie

Wystawa obrazuje dzieje życia Tadeusza Kościuszki, od jego narodzin w Mereczowszczyźnie w roku 1746 po śmierć, która nastąpiła 15 października 1817 roku w szwajcarskim mieście Solura. Pokazane na wystawie obiekty ukazują najważniejsze wątki z życia naczelnika. Odrębny dział wystawy poświęcony jest tradycjom kościuszkowskim w Polsce i Krakowie, a więc wydarzeniom związanym z pogrzebem Tadeusza Kościuszki w 1818 roku w Krakowie, następnie z budową Kopca Kościuszki (1820-1823) oraz innym ważnym wydarzeniom, które miały miejsce na Kopcu Kościuszki w XIX i XX wieku. Wystawę kończy raport z dramatycznych lat odbudowy Kopca (1997-2002).

2. Wystawa Figur Woskowych "Polaków Drogi Do Wolności"

O jakim charakterze jest ta wystawa, tłumaczy sam jej tytuł: "POLAKÓW DROGI DO WOLNOŚCI". Pod jednym dachem spotkać więc można najwybitniejszych Polaków z naszej bogatej historii, którzy walczyli w imię wolności nie tylko orężem. I tak, jako przedstawicieli czynu zbrojnego możemy zobaczyć Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszkę wraz z Jerzym Waszyngtonem, generała Józefa Dąbrowskiego, anonimowego zasłańca na Sybir po upadku Powstania Styczniowego, Bartosza Głowackiego w scenie Bitwy Racławickiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z dziedziny literatury można zobaczyć Adama Mickiewicza w Wielkiej Bibliotece Polskiej w Paryżu podczas Wielkiej Emigracji oraz Henryka Śienkiewicza w swoim gabinecie. Jest także Fryderyk Chopin, który wspaniałą muzyką dodawał Polakom wiary w niepodległy byt. Dziedzinę malarstwa reprezentuje z kolei Jan Matejko przy sztalugach w swojej pracowni, przywołujący na malowanych przez siebie obrazach wielkie zwycięstwa Polaków, a politykę - znakomity pianista i pierwszy premier Polski Ignacy Paderewski. Nie mogło też zabraknąć Jana Pawła II oraz kanonizowanej przez Niego w pobliskich Łagiewnikach Siostry Faustyny.

Jak widać jest to wystawa, która edukuje i przypomina historię - za pośrednictwem realistycznych figur wykonanych w skali 1:1, ubranych w stroje z epoki (część z nich to stroje ponad stuletnie, użyczone przez Teatr Słowackiego), przedstawionych w interesujących aranżacjach.

Ceny biletów:

Normalny - 8 zł
Ulgowy - 6 zł (legitymacja szkolna, studencka, emeryci)
Rodzinny - 14 zł (rodzicie wraz z dziećmi do 14 roku życia)

W okresie od 1 maja do 31 września, ceny nocne
(piątek, sobota, niedziela, święta):

Normalny - 9 zł
Ulgowy - 6 zł (legitymacja szkolna, studencka, emeryci)
Rodzinny - 15 zł (rodzicie wraz z dziećmi do 14 roku życia)

W dniach 4 II, 24 III, 15 X wstęp na Kopiec jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

Przez cały rok kopiec otwarty jest od godziny 900 do zmroku, dodatkowo - w okresie od 1 maja do 30 września, otwarty jest od zmroku do godziny 2300
(piątek, sobota, niedziela, święta).

Więcej informacji na Oficjalnej Stronie Kopca Kościuszki. Serdecznie zapraszamy!

 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości i za zgodą Komitetu Kopca Kościuszki.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau