Fabryka Schindlera

Fabryka Schindlera to jednen z nowszych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum ma swoją siedzibę na Zabłociu, jak sama nazwa mówi w dawnej fabryce naczyń emaliowanych Oskara Schindlera, znanej jako Deutsche Emailwarenfabrik. Turyści mogą odwiedzić tam wystawę stałą zatytułowaną "Kraków- czas okupacji 1939- 1945".

Wystawa jest opowieścią o okupowanym Krakowie, o jego polskich i żydowskich mieszkańcach, ale także o Niemcach, którzy jako okupanci brytalnie przerwali wielowiekową historię polsko- żydowskiego Krakowa. Wojna, życie codzienne, życie prywatne- wszystko tutaj spotyka się na jednej drodze- drodze walki o przetrwanie i tragedii, która dotknęła cały świat.

Deutsche Emailwarenfabrik jest znana współcześnie przede wszystkim ze słynnego filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Turyści przyjeżdżają tutaj tłumnie- z jednej strony ze względów historycznych i emocjonalnych, z drugiej, by zobaczyć miejsce, gdzie wybitny reżyser nakręcił film, który wstrząsnął ówczesnym kinem. Prezentowana wystawa to chronologiczna narracja złożona ze zdjęć, filmów dokumentalnych, prezentacji multimedialnych, relacji świadków, która ukazuje losy wojennego Krakowa i tragedię wojny- tą przeżywaną zbiorowo, jak i tą indywidualną, z którą każdy mieszkanieć musiał stanąć twarzą w twarz.

Jak czytam na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "wystawa została zrealizowana przy użyciu środków wykraczających poza ramy tradycyjnej ekspozycji muzealnej. Autorzy aranżacji plastycznej: scenograf Michał Urban i reżyser Łukasz Czuj nadali ekspozycji charakter opowieści teatralno-filmowej. Scenograficzne rekonstrukcje autentycznych przestrzeni miejskich są zderzone z instalacjami rzeźbiarskimi, metaforycznie ujmującymi historię wojennego Krakowa. Widz wędruje przez miasto: idąc wybrukowanymi ulicami wchodzi do fotografa, autentycznego fotoplastykonu działającego niegdyś przy ulicy Szczepańskiej, wsiada do tramwaju, przez okna którego ogląda film z życia miasta, przechodzi przez ciasny labirynt getta ze znajdującym się w nim mieszkaniem żydowskim, by potem wraz jego mieszkańcami znaleźć się w obozie w Płaszowie. U fryzjera podgląda zamach na Koppego, a za chwilę, przez okno mrocznej piwnicy, obserwuje uliczną łapankę. W końcu, w ufortyfikowanym mieście, oczekuje na wkroczenie Armii Czerwonej.
Pięć kluczowych momentów dla historii miasta zostało oznaczonych przez „maszyny pamięci” – stemplownice, w których każdy zwiedzający może odbić pieczęć związaną z danym wydarzeniem, zabierając ze sobą „dokument czasu”. Puentą wystawy jest instalacja rzeźbiarska – „Sala wyborów” – symbol etycznych dylematów i postaw w czasie wojny.

Osobista konfronatcja z przeszłością- tak można określić wystawę "Kraków- czas okupacji 1939- 1945", której motto, podobnie jak motto całego nowego Oddziału Muzem Historycznego Miasta Krakowa brzmi "Fabryka pamięci".

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Michael H. Gerdts, Konsul Generalny USA w Krakowie Allen Greenberg oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Ceny biletów:
bilet normalny 15 zł
bilet ulgowy 13 zł
bilet grupowy 16 zł (w cenie usługa przewodnicka)
bilet grupowy 14 zł (cena nie zawiera usługi przewodnickiej)
bilet grupowy szkolny i dla emerytów 13 zł (w cenie usługa przewodnicka)
bilet grupowy szkolny 11 zł (cena nie zawiera usługi przewodnickiej)
bilet rodzinny 40 zł
oprowadzanie po wystawie stałej (dla turystów indywidualnych)  150 zł

W poniedziałki wstęp na wystawę bezpłatny (liczba wejściówek limitowana)

Szczegółowe infomacje odnośnie regulaminu zwiedzania oraz godzin otwarcia można znaleźć na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

Artykuł opublikowany za zgodą i dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau