Barbakan

Najmocniejszy element krakowskiej fortyfikacji, słynny Barbakan powstał w końcu XV wieku, a kamień węgielny pod jego budowę położył podobno sam król Jan Olbracht, który nie szczędził grosza i  sam doglądał wszelkich prac.

Okazała budowla, która była praktycznie nie do zdobycia liczyła cztery kondygnacje strzelnic. Ich ilość w liczbe 130 wydaje się wciąż imponująca! Zwieńczeniem fortyfikacji były machikuły, czyli wysunięte ganki z otworami w podłodze. Jak się nie trudno domyślić, otwory te służy do wylewania na nieprzyjaciela stopionego ołowiu, czy wrzącego oleju... Nad machikułami górowały wieżyczki obserwacyjne. Dostać się do nich można było tylko przy użyciu drabin, które następnie wciągano do góry i w ten sposób odcinano wrogom drogę. Barbakan spektakularnie obronił sie podczas najazdu wojsk księcia Maksymiliana Habsburga, ale niestety jego obrona podczas Potopu Szwedzkiego zakończyła się kapitulacją.

 

Barbakan nazywano powszechnie Bramą Chwały, przez którą wjeżdżali do miasta najwyżsi dostojnicy i bohaterscy wodzowie witani wiwatami mieszkańców. Wkroczenie przez nią monarchy oznaczało objęcie władzy nad stolicą. Barbakan był bowiem jedną z głównych bram wjazdowych do królewskiego miasta.

W początku XIX wieku dawna twierdza obronna stała się zabytkiem sztuki i fortyfikacji, który dzisiaj znajduje sie pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zachowanie Brabakanu jest dużym sukcesem i wynikiem uporczywej walki z rozkazami cesarskiej dekretu, w którym cesarz Franciszej II rozkazał znieszczenie murów obronnych. Na szczęście jego zamiar nie powiódł się, a Barbakan odwiedzają dzisiaj turyści z całego świata, którzy w jego wnętrzu mogą poznać historię krakowskich batalii i fortyfikacji.

Dużą atrakcją dla całych grup są organizowane w Barbakanie lekcje plenerowe lub plenery malarskie. Podczas tych pierwszych zwiedzający mają okazję poznać historię obronności miast średniowiecznych. Historyczna opowieść nie ma jednak nic wspólnego z nudnymi lekcjami muzealnymi! Uczestnicy będą bowiem wędrować trasą królewską, odwiedzą również Pałac Krzysztofory i Zbrojownię, a podczas całej trasy usłyszą wiele ciekawostek o podstępach i zaskakującej pomysłowości dzielnych wojowników. Z kolei warsztaty plastyczne to próba zmierzenia się z rekonstrukcją elementów obronnej architektury i jednocześnie doskonała okazja do poznania tajemnic fortyfikacji, których już nie znajdziemy na zabytkowej mapie Krakowa.

Ceny biletów:

bilet normalny 7 zł
bilet ulgowy 5 zł
bilet zbiorowy, szkolny 4,50 zł
bilet rodzinny 14 zł
oprowadzanie 50 zł od grupy + bilety wstępu
oprowadzanie w języku angielskim 100 zł od grupy + bilety wstępu

Kontakt:

ul. Basztowa, 30-547 Kraków
tel. (12) 422-98-77, 619-23-20
e-mail: edukacja@mhk.pl

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości i za zgodą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau