Wianki!

Festiwal Wianki to już krakowska tradycja. Co roku w czerwcu Nadwiślańskie Bulwary gromadzą tysiące mieszkańców oraz turystów, którzy starym obyczajem chcą wspólnie obchodzić Noc Świętojańską. Podczas tej jednej nocy przesłość spotyka się z teraźniejszością, a kult dawnych tradycji pogańskich współistnieje z koncertami muzyki współczesnej. Niekwestinowaną gwiazdą tegorocznych Wianków będzię Jean Wyclef- amerykański muzyk, jeden z założycieli legendarnej grupy Fugees.

Zanim na "wiankowej scenie" pojawi się Jean Wyclef, publiczność będą próbowały rozgrzać takie zespoły jak: Sofa, PabloPavo, The Poise Rite oraz Marika. Sofa to toruńska grupa, ktorej debiutancki album Many Stylez został w 2007 roku wyróżniony  Fryderykiem w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Muzycy czerpiąc z hip hopu i soulu, poszerzają krąg stylistyczny o nowe, dotąd nie eksplorowane przez nich brzmienia analogowych syntezatorów i przesterowanych gitar. Ich twórczość spotyka się z niezwykłym uznaniem muzycznych krytyków, jak i innych gwiazd. Na ostatniej płycie "DoReMiFaSoFa" można usłyszeć m.in. Jamala, O.S.T.R oraz Zgasa z My Myself and I. The Poise Rite to z kolei wspaniałe połączenie gitarowego rocka z indiepopem, po którym 32-letni Paweł Sołtys, znany jako PabloPavo przeniesie nas na słoneczną Jamajkę. Znany również z zespoły Vavamuffin muzyk, jest uznawany za jendego z najlepszych wokalistów reggae oraz ragamuffin w Polsce. A tuż przed występem amerykańskiej gwiazdy usłyszymy niebanalny głos Mariki, którą okrzyknięto pierwszą Damą Polskiego Dancehallu.

A już 22 czerwca na Bulwarze Czerwińskim rozpocznie się wielki Jarmark Świętojański, podczas którego codziennie w godzinach popołudniowych będą się odbywały warsztaty taneczne, pokazy konne oraz zabawy plebejskie. Ponad 200 rzemieślników i kupców przeniesie nas w średniowieczne czasy...

Wianki w telegraficznym skrócie:

Gdzie? scena w zakolu pod Wawelem

Kiedy? 25 czerwca (sobota), godz. 18.00

Kto? Sofa, The Poise Rite, PabloPavo, Marika i JEAN WYCLEF!

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau