Pochód Lajkonika

Jak co roku w tydzień po Bożym Ciele na krakowskie ulice wyruszy korowód Lajkonika. To stara tradycja, ale ciesząca się wciąż niesłabnącą popularnoscią. Tym razem na Lajkonika z drewnianą buławą warto uważać 30 czerwca, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Chociaż jak głosi legenda uderzenie lajkonikową buławą przynosi szczęście i bogactwo...

Korowód Lajkonika wyruszy o godz. 13.00 z dziedzińca Klasztoru Sióstr Norbertanek, gdzie wczesniej Lajkonik wykona swój tradycyjny taniec. Następnie przejdzie ulicą Kosciuszki, zbierając po drodze należny haracz od kupców, aż do aleii Krasińskiego. Po krótkim odpoczynku w barze wyruszy znów w trasę. Kulminacją przemarszu będą uroczystości na Rynku Głównym, gdzie Lajkonik otrzyma haracz od władz miasta, wzniesie toast za pomyślność Krakowian i wykona swój ostatni taniec: urbem salutare, którym to złoży hołd miastu. Rozpoczną się one o godz. 19.00, by już o 19.30 Lajkonik wraz z wiernym orszakiem włóczków i kapelą "Mlaskotów" udał się na odpoczynek do słynnej restauracji Wierzynek. Pozywiony wyruszy o 20.30 w finałowy przemarsz wokół Rynku Głównego, którego mętą będzie kolacja w restauracji "Hawełka", bo przecież pić i jeść zawsze trzeba!

Krakowski Lajkonik zwany jest inaczej Konikiem Zwierzynieckim. Legenda głosi, że czarnobrody jeździec we wschodnim stroju jest symbolem odparcia ataku Tatarów z XIII wieku. Zwierzynieccy włóczkowie mieli bohatersko odeprzeć atak najeźdźcy, a jeden z flisaków jako znak zwycięstwa włożył kostium pokonanego chana. I tak tradycja trwa do dzisiaj.

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau