Kopalnia Soli w Wieliczce

Współczesna Kopalnia Soli "Wieliczka" znacznie różni się od tej, którą można już tylko oglądać na fotografiach w starych albumach lub w podręcznikach do historii. Dzisiaj to prawdziwe podziemne miasto, z bogatą infrastrukturą, podziemnym ośrodkiem rehabilitacyjno- leczniczym, czy położoną 125 metrów pod ziemią karczmą górniczą. Ponadto w sezonie odbywają się tutaj liczne imprezy kulturalne, z których największym uznaniem cieszy się baśniowy program dla dzieci pod hasłem "Odkrywanie Solilandii".

Historia Kopalni Soli w Wieliczce sięga XIII wieku. Jest to jedyny obiekt górniczy w Polsce, którego działalność ciągnie się nieprzerwanie od czasów Średniowiecza aż po dzień dzisiejszy! Kopalnia liczy 9 poziomów, z których najniższy leży prawie 330 metrów pod ziemią. Słynna "trasa turystyczna" powstała na przełomie XVIII/XIX wieku i liczy sobie 3 km prawdziwych atrakcji turystycznych.

Podziemne miasto

Wędrując korytarzami "Wieliczki" mamy okazję zwiedzić niezwykłe miejsca, w których solne rzeźby zachwycają zarówno rozmiarem, jak i kunsztem wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim kaplica Św. Kingi z okazałymi solnymi żyrandolami i rzeźbami wykonanymi w dużej mierze przez górników samouków. To największa podziemna świątynia- kosciół z ołtarzem głównym, nawami bocznymi oraz prezbiterium. Obok trasy głównej warto również odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich, w którym w czternastu komorach zgromadzono narzędzia górnicze, urządzenia wydobywające i służące do transportu soli, jak i ekspozycje prezentujące historię samego miasta.

Leczniczy mikroklimat

W Kopalni panuje specyficzny mikroklimat, który sprzyja przede wszystkim osobom z chorobami dróg oddechowych oraz alergikom. I właśnie dlatego powołano tutaj Podziemny Ośrodek Rahabilitacyjno- Leczniczy, organizujący zarówno pobyty dzienne, jak i nocne. Te drugie ze względu na swój odmienny charakter cieszą się szczególną popularnością. Tzw. "nocleg pod ziemią" to gwarancja wyciszenia, odpoczynku fizycznego i psychicznego- w komorze leczniczej obok sprzętu rehabilitacyjnego, do dyspozycji gości pozostaje podziemna czytelnia i wystawa prezentująca historię lecznictwa w kopalni. Ośrodek prowadzi również specjalne turnusy i kuracjusze mogą uczęszczać np. na zajęcia z muzykoterapii. Najbliższy "nocleg pod ziemią" zaplanowano na 26 sierpnia- więcej informacji można znaleźć na stronie Kopalni Soli "Wieliczka".

Zwiedzaj razem z Odkryj Kraków!

Naszych gości serdecznie zapraszamy na naszą wycieczkę, w trakcie której poznają Państwo najpiękniesze zakątki Kopalni Soli "Wieliczka". Wyjazdy organizujemy codziennie przez cały rok- wyjazd o godz. 10.00 lub 15.00 w zależności od liczby chętnych osób. Cena: 130 zł/ osoba dorosła, 110 zł/ studenci, 80 zł/ dzieci. Wybierając się do Wieliczki warto pamiętać, że w kopalni panuje specyficzny mikroklimat i stosunkowo niska temperatura- okołó 14 stopni. Ponadto obowiązuje bezwględny zakaz palenia. Zdjęcia można robić za wykupieniem specjalnego pozwolenia. Na terenie kopalni jest Restauracja Grand Sol oraz Karczma Górnicza, gdzie można zjeść ciepły posiłek. JEŚLI CHCESZ ZAMÓWIĆ WYCIECZKĘ SKONTAKTUJ SIĘ Z RECEPCJĄ "APARTAMENTY ODKRYJ KRAKÓW" LUB OSOBĄ WPUSZCZAJĄCĄ DO APARTAMENTU.


Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau