Dzień Matki w Krakowie

Dzień Matki jest obecnie tak popularnym Świętem, że mało kto zastanawia się nad jego historią. A może warto, bo w Polsce 26 maja wcale nie ma tak długiej tradycji, jak mogłoby się to wydawać. Po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono bowiem dopiero w 1914 roku w Krakowie!

Początków Dnia Matki można doszukiwać się już w Starożytności. To przecież nie kto inny, jak starożytni Grecy i Rzymianie otaczali bogatym kultem boginie- matki, będące symbolem urodzaju, szczęścia i płodności. Ich święta miały jednak charakter stricte religijny. Z duchowością wiązał się również XVII- wieczny zwyczaj niedzieli u matki, który celebrowano w Anglii. Był to dzień wolny od pracy, w którym wszyscy udawali się na nabożeństwo do katedry. Za otrzymane błogosławieństwo obdarowywano matki słodyczami lub wiązankami kwiatów. W Stanach Zjednoczonych z kolei Dzień Matki miał bardziej feministyczny wydźwięk, a za jego prototyp można uznać Dni Matczynej Pracy ogłoszone w 1858 roku przez amerykańską nauczycielkę.

Dzisiaj Dzień Matki świętuje się na całym świecie, choć nie ma jednej wspólnej daty. Większość państw obchodzi ten dzień w marcu lub maju, choć są i takie, jak Panama, czy Indonezja, gdzie jest to grudzień. Różne są również sposoby świętowania- w Grecji lub Rzymie odbywają się przykładowo festiwale związane z powrotem do kultu starożytnych bóstw. W Australii dzieci przynoszą swoim mamom śniadanie do łóżka, w Chinach wręczają bukiety lilii a w Indonezji zwalniają ze wszystkich prac domowych. Coraz częściej święto to ulega jednak powszechnej komercjalizacji i obchodzi się je podobnie, zapominając o rodzimych tradycjach. A więc kwiaty, laurki i piosenki...  Może warto zatem pomyśleć nad czymś oryginalnym? W Krakowie inspiracji nie brakuje! A specjalną imprezą zorganizowaną dla wszystkich mam będzie MAMAfest w Klubie Fabryka 29 maja. Dzisiaj z kolei warto wybrać się na Mały Rynek, gdzie już rozpoczął się Festiwal Wina.

Wszystkim mamom składamy serdeczne życzenia!

Facebook PARTNERZY
Odkryj Kraków Apartamenty Turnau